Szakmai, tudományos önéletrajz

 

 

Név:Dr. Tényi Tamás Ph.D.

 

Születés hely, idő: Pécs, 1963 október 25

Családi állapot: nős, 3 gyerek

Munkahely : PTE ÁOK Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika, Pécs Rét u.2.

Beosztás : habil. egyetemi docens, tanulmányi felelős, klinikai igazgatóhelyettes

e-mail : tamas.tenyiaok.pte.hu

 

Egyetemi tanulmányok és szakképesítések:

 

1982 - 88 általános orvosi kar hallgatója, POTE Általános Orvosi Kar

1988 - általános orvosi diploma

1988 - 1992 pszichiáter szakvizsgára való felkészülés és kiképzés

1992 - pszichiátriai szakvizsga megszerzése jeles eredménnyel

1990 - 1993 pszichoterapeuta szakvizsgára felkészülés és kiképzés

1994 - pszichoterapeuta szakvizsga megszerzése jeles eredménnyel

 

Tudományos minősítés:

 

1988 - orvosdoktor

1998 - summa cum laude eredménnyel PhD szigorlatot tesz le.

1998 - május 15 -én nyilvános vitán maximális pontszámmal PhD értekezését megvédte.

1998 - június 8 -án a POTE Rectora és Doktori Tanácsa  az Orvostudományban a Philosophia Doktora fokozatot / Ph.D./ odaítélte.

2005 - habilitáció megszerzése a PTE ÁOK -n

 

Szakmai karrier:

 

1984 - tudományos diákköri munka megkezdése  a POTE Ideg-Elmeklinikáján Dr. Jádi Ferenc, majd Dr. Trixler  Mátyás irányításával a pszichotikus betegségek dinamikus pszichiátriájának illetve a pszichiátriai betegek művészetének a témakörében. Egyetemi hallgatóként 6 rektori pályamunka elkészítése. Egyetemi hallgatóként 3 tudományos előadást tart, Dr. Bókay Antallal a JPTE Irodalomelméleti Tanszékének a vezetőjével interdiszciplináris tudományos munkát kezd a nyelvfilozófia és a hermeneutika pszichiátriai felhasználhatóságának témakörében.

 

1988 - klinikai orvosként dolgozni kezd a POTE Pszichiátriai és Orvosi Pszichológiai Klinikáján. Kiképzése során dolgozik pszichiátriai szubintenzív, nyílt pszichózis és neurotikus betegek részére szervezett osztályon, részt vesz a pszichiátriai általános ügyeletben.Klinikai munkája első évétől bekapcsolódik a pszichózisok pszichodinamikus megértésével, és komplex kezelésével kapcsolatos klinikai munkába és az ehhez kapcsolódó klinikai kutatásba Dr. Trixler Mátyás vezetésével.

 

1993 - egyetemi tanársegéddé nevezik ki, a nyílt pszichózis osztályon folytatja tevékenységét az osztályvezető helyetteseként, továbbra is folytatja a pszichózisok klinikai pszichiátriájával kapcsolatos kutatásait, angol és magyar nyelven publikál és ad elő.Dr. Trixler Mátyás , Dr. Bókay Antal, Dr. Kállai János és Dr. Fekete Sándor kutatásaiban is részt vesz, közös publikációkat készít, OTKA által támogatott témákban mint társkutató közreműködik.

 

1994 - a graduális képzés oktatási felelőse a POTE Pszichiátriai és Orvosi Pszichológiai Klinikáján a pszichiátria oktatása vonatkozásában.

 

1995 - három hónapos ösztöndíjat kap az Amerikai Pszichiátriai Társaságtól, amit a két  legkiemelkedőbb 35 év alatti fiatal magyar pszichiáternek írnak ki.

 

1995 -  osztályvezető tanársegédként dolgozik

 

1996 - A Pszichoterápia című lapban megjelent közleményével a lapban 1995 -ben megjelent legjobb közlemény díját nyeri el , amelyet az olvasók szavazatai alapján osztott ki a szerkesztőség.

 

1996 -  egyetemi adjunktussá nevezik ki, osztályvezető.Ettől az évtől a családorvosképzés posztgraduális tanulmányi felelőse. A graduális képzésben kollokviumon vizsgáztat.

 

1996 - intézeti akkreditációs felelős

 

1998 - a Janssen Cilag és a Smithkline Beecham gyógyszergyárak által kiirt pályázatot nyeri el dolgozatával, amely díjaként a gyárak vendégeként részt vesz az American Psychiatric Ass. Torontoban rendezett kongresszusán.

 

1998 - A Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíját nyeri el, amellyel munkáját az MTA 1998 és 2ooo között 2 éves ösztöndíj keretében támogatja. A Bolyai Kuatói Ösztöndíj Kuratóriuma 1999-ben  - értékelve az ösztöndíjasok tudományos kutatói teljesítményét - kezdeményezte a kiemelkedő eredményt felmutató Bolyai ösztöndijasok  között , hogy 1999 őszén a Tudomány Napja alkalmából szervezett osztályrendezvényeken felkért előadást tartson ( 1999 november 4) .

 

1998 - osztályvezetőket felügyelő szupervizorként dolgozik.

 

2001 - A Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíját nyeri el 1 éves időtartamra 2002 szeptember 1.-ig.

 

2001 - Az Oktatási Minisztérium és a Felsőoktatási Pályázatok Irodája Békéssy György Posztdoktori Ösztöndíját nyeri el, amely támogatásával 2002 szeptember 1.-től egyetemi docensi kinevezéséig ,2003 szeptember 1.-ig  dolgozik.

 

2002 - A Magyar Pszichiátriai Társaság 2001-es Hollós István díját nyeri el, amelyet mint a év legjobb közleményének elsőszerzője nyer el.

 

2003 - egyetemi docensi kinevezést nyer el.

 

2005 – habilitál

 

2005 intézet igazgatóhelyettes

 

Oktató tevékenység:

 

1990-től- a pszichiátriai gyakorlati oktatásban való folyamatos részvétel, 1990-től a pszichiátriai angol oktatásban való részvétel folyamatosan. Időszakosan a folyamatosan végzett gyakorlati oktatás mellett magyar és angol előadást is tart.Speciálkollégiumot tart  orvostanhallgatóknak.1997-től magyar és angol kollokviumon, 2003-tól magyar és angol programon szigorlaton vizsgáztat pszichiátriából.

 

1994-től részvétel zeneterapeuták képzésében a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, illetve óraadóként részvétel a JPTE Irodalomelméleti Tanszékének a  pszichoanalizissel  és a pszichopathológiai művészettel kapcsolatos képzésein és speciálkollégiumain

 

1994-től részvétel az Országos Szakvizsga Bizottság és a POTE Pszichiátriai és Orvosi Pszichológiai Klinikája  által felügyelt és irányított Pécsi Pszichoterápiás Képző Központ keretében folyó posztgraduális pszichoterápiás szakvizsgára való felkészítő képzésben, előadás, klinikai gyakorlatvezetés és szupervizio területén.

 

1994-től részt vesz a POTE posztgraduális családorvosképzésében, előadásokat tart, rezidensek gyakorlati felkészítését végzi.

 

1995-től a POTE Egészségügyi Főiskola Diplomás Ápoló, Gyógytornász és Mentálhigiénikus szakain pszichiátriai előadásokat tart,vizsgáztat.

 

1992-től rendszeresen készít fel államvizsgadolgozatot készítő magyar és angol programos orvostanhallgatókat konzulensként, tudományos diákkörösökkel dolgozik.

 

1995-től a POTE Pszichiátriai és Orvosi Pszichológiai Klinikája által folytatott pszichiátriai szakorvosképzés résztvevője koordinátorként, előadóként, esetmegbeszélők vezetőjeként és rezidensek mentoraként.

 

2002-től részt vesz a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán a művészetpszichológia oktatásában, vizsgáztat.

 

2003-tól alapítója és oktatója a PTE Művészeti Kar és Általános Orvosi Kar által hazánkban elsőként indított posztgraduális művészetterápiás képzésnek.

 

2000-től PhD. kurzusokat vezet a PTE ÁOK PhD képzésében a sürgősségi pszichiátria és a pszichopatológiai művészet területén.

 

2003 -tól pszichiátriát oktat a PTE BTK Pszichológiai Intézet szakpszichológusképzésének keretében.

 

2003 -tól pszichopatológiát és klinikai pszichiátriát oktat a Debreceni Egyetem által szervezett szakpszichológusképzés keretében.

 

2000 és 2002 között Dr.Gáti Ágnes egyetemi adjunktus PhD. egyéni felkészülő témavezetője, vezetésével 2002-ben Dr. Gáti Ágnes a PhD.címet elnyeri.

 

2008-tól Dr. Varga Eszter PhD hallgató témavezetője

 

Kutatási területek:

 

            Több mint másfél évtizede foglalkozik a schizophren pszichozisok dinamikus pszichiátriai megértésével és kezelésével . Klinikai, kazuisztikus és teoretikus munkákat tesz közzé megfigyeléseiről és tapasztalatairól a schizophren pszichózisok etiológiája, pszichopathológiája, farmakoterápiája és  egyéni , csoport valamint zene és art terápiája vonatkozásában, foglalkozik a tárgykapcsolat-elmélet, az interperszonális pszichiátria és Self-pszichológia elméleti aspektusaival és klinikai vonatkozásaival.Kollaborál Dr. Méhes Károly akadémikussal, Dr. Trixler Mátyás egyetemi tanárral, Dr. Fekete Sándor egyetemi docenssel  dr. Kállai János egyetemi adjunktussal, Dr. Molnár Dénes egyetemi tanárral,  Dr. Bókay Antal egyetemi tanárral. Ezen kollaborációk kapcsán foglalkozik a generációs pszichózisokkal,a schizophrenia neurobiológiai hátterével, biológiai marker kutatással,klinikai pszichopathológiával, a zeneterápia elméletével és a filozófiai hermeneutika pszichiátriai és pszichoanalitikus aspektusaival.

 

1989 és 2009 között 136 tudományos közleménye , 4 tudományos és 2 szépirodalmi könyve, 1 Ph.D dolgozata, 2 tankönyve, 2 tankönyvfejezete,  34 könyvfejezete,53 tudományos folyóiratban publikált absztraktja, 16 cikke jelenik meg angol és magyar nyelven, 4 kötetet szerkeszt.  

 

Közleményeinek és szerkesztőhöz irt leveleinek összesített impakt-faktora : 60,75 tudományos folyóiratban publikált absztraktokkal is összesített impakt faktora : 123,742

 

Független idézettségének száma : 352

 

1985 és 2009 között 295 tudományos előadás szerzőjeként szerepel.

Kutatási együttműködések:

 

1985-től a JPTE Irodalomelméleti Tanszékével közös tudományos tevékenység a pszichózisok  nyelvi és létanalitikus illetve pszichoanalitikus hermeneutikus kutatása vonatkozásában. Több közös publikáció, részt vesz dr. Bókay Antal 1995-ban elfogadott és támogatott OTKA pályázatában.A téma kapcsán tematikus folyóiratszám, előadások és közlemények.

 

A Pécsi Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zeneterápiás képzése kapcsán tudományos kutatás zenepszichológiai és zeneterápiás témában Dr. Sasvári Attila főiskolai docenssel, ennek kapcsán az Albert Schweitzer Zeneterápiás Társaság megalakítása. A témában több előadás és közlemény.

 

Az 1990-es évek elején a gyermekkori elhízás pszichológiai vonatkozássásainak kutatásában való résztvétel a PTE Gyermekklinikáján Dr. Molnár Dénes egyetemi tanárral és munkatársaival közösen.Ebben a témában több előadás , magyar és angol közlemény .

 

A terhesség alatt kialakult pszichózisok kezelésével  kapcsolatos kutatásai során kollaborál a PTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájáról Dr Vereczkey Gábor egyetemi docenssel, magyar és angol közlemények.

 

A PTE Gyermekklinikájáról együttműködik Prof. Dr. Méhes Károly egyetemi tanárral és munkatársaival  az un. informatív morfogenetikai variánsok vizsgálatában   schizophren betegeken,kutatás a schizophrenia etiológiája vonatkozásában ,magyar és angol közlemények, absztraktok. Bolyai Kutatói Ösztöndíjat nyer el a témában két évre, majd ismételten még egy évre, ennek eredményeként magyar és angol közlemények, előadások.

 

Együttműködik Vadaskert Kórház és Alapítvány valamint a Pécsi Gyermekideggondozó munkatársaival a Tourette szindróma kóreredetével kapcsolatos markerkutatásokban.

 

Nemzetközi kapcsolatok:

 

A schizophren pszichózisok családintervenciójának kutatása kapcsán együttműködés a milánói Association for the Research of Schizophrenia munkacsoporttal, amit a Pszichiátriai Világszövetség alelnöke Prof. Dr. Cazzullo vezet.Közös epidemiológiai tanulmány készítése, amely a magyar és olasz ellátó rendszerben jelentkező schizophrenek és családjaik szociodemográfiai jellemzőit mérte fel.Az együttműködés kapcsán megkezdődött a milánói családintervenciós modell adaptálása a pécsi klinikán, illetve közös előadás és közlemény született.

 

1995-ös ösztöndíja során az USA-beli Austen Riggs Centerben lehetősége volt az egyik legjelentősebb csecsemő-megfigyelő pszichoanalitikussal, Virginai Demossal és analitikus elméletíróval John Mullerrel való konzultációkra és a pszichiátriai betegeknél folytatható, Self-szerveződési deficitekre irányuló kutatások megbeszélésére. Ösztöndíja után számos közleményben  tárgyalja a Stern, Demos és mások által kidolgozott új pszichoanalitikus pszichológia hasznosíthatóságát és dinamikus pszichiátriai konzekvenciáit.

 

1995-ben 1 hónapos út és konzultáció a clevelandi Case Western Reserve University pszichiátriai tanszékén, Prof. Dr. Charles Schulz és Dr. Peter Buckley segítségével a legújabb schizophrenia kutatási irányok tanulmányozása.

 

1994-től rendszeresen mint társkutató vesz részt III. és IV. fázisú nemzetközi szervezésben folyó klinikai farmakológiai vizsgálatokban.

 

1995-ben Budapesten angol nyelven kurzust hallgat Prof. Dr. Norman Sartorius  vezetésével, amely fiatal pszichiátriai kutatók számára szervezett és a tudományos kutatás módszertanával és irányaival foglalkozik. A kurzuson un. "vizsgaelőadást"  tart a schizophrenia családintervenciójáról és epidemiológiájáról.

 

1996-ban a nijmegeni Egyetemen kurzuson vesz részt mint az intézet tanulmányi felelőse, ahol a graduális oktatás tudományos és gyakorlati aspektusait, a skill-tréning rendszer teoretikus és praktikus vonatkozásait tanulmányozza.

 

1996-ban Pécsett  szervezője az International Society of Psychopathology of Expression szimpóziumának, amelyen a terület legkiválóbb Egyesült Államokbeli, francia, japán és magyar szakemberei tartanak beszámolókat.

 

1996- ban részvétel Koppenhágában a " The acute episode in schizophrenia - diagnosis, prognosis and treatment " címmel rendezett kurzuson.

 

1997-ben részvétel Koppenhágában a " Schizophrenia : Clinical Signs and Cognitive Dysfunctions " címmel rendezett kurzuson.

 

1999-ben meghívottként résztvétel Barcelonában a " Life is our life's work " schizophreniával foglalkozó szimpóziumán.

 

2001-ben és 2002-ben Barcelonában tudományos szimpóziumokon vesz részt.

 

Tudományos társaság:

 

1990-től Magyar Pszichiátriai Társaság,tag

1992-től Ferenczi Sándor Egyesület,tag

1994-től Albert Schweitzer Zeneterápiás Társaság, alapító tag

1992-től Pannónia Pszichiátriai Egyesület,tag

1995-től International Society of Psychopathology of Expression,tag

1997-től MPT Kifejezéspatológiai és Művészet Terápiás Szekció, vezetőségi tag

2002-től Magyar Pszichiátriai Társaság, vezetőségi tag

2004-től 2008-ig a Magyar Pszichiátriai Társaság díjbizottságának tagja.

 

Szerkesztőségi tagság:

 

1995-2002 Pszichoterápia című tudományos folyóiratnál lektori tanácstag

1995-2002 Psychiatria Hungarica című tudományos folyóiratnál grafikai szerkesztő

2008-tól a Neuropsychopharmacologia Hungarica szerkesztőbizottságának tagja

2008-től 2009-ig a Psychiatria Hungarica szerkesztőbizottságának tagja

2005-től a Szkizofrénia Figyelő felelős szerkesztője

2009-től a Psychiatria Hungarica felelős szerkesztője

 

Pécs, 2009. augusztus 2.                                            Dr.Tényi Tamás PhD.

                                                                       pszichiáter, pszichoterapeuta szakorvos

                                                                       habilitált egyetemi docens